Palmy a exotické rastliny

Premýšľate nad novou záhradou, alebo chcete tú svoju prerobiť a chcete vynikať? Máte radi leto a exotiku? Tak máme pre Vás skvelý tip ako si dopriať pocit exotiky aj vo Vašej záhrade, alebo relaxovať pri bazéne pod palmou. Na záhradníckom trhu existuje veľký počet exotických drevín, ktoré dokážu prežiť v našich klimatických podmienkach. S malou pomocou pri tuhých zimách si môžete vychutnať kúsok raja aj vo Vašej záhrade.

Ak patríte medzi cestovateľov a milovníkov južných krajín určite ste si zamilovali palmy. Vynikajú svojou mohutnosťou, bohatým listami, ktoré poskytujú v lete príjemný tieň. Patrí medzi nenáročné rastliny. Najdôležitejšia je príprava pôdy, ktorá spočíva najmä v dôkladnej drenáži. Počas horúcich dní pravidelne zalievame a v prípade potreby je nutné palmy ochrániť pred mrazmi. Tieto rastliny tolerujú teploty až do - 30°C. Medzi najčastejšie používané druhy partia Trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei), Palmička nízka (Chamaerops humilis), Jubéa medová (Jubaea chilensis) a mnoho iných dostupných v rôznych veľkostiach.

Elegantný, exotický ihličnatý strom, ktorý pochádza z Čile. Stane sa klenotom vašej záhrady, ktorý nikto neprehliadne. Nie je to klasický ihličnatý strom s ihlicami. Ihlice tvoria ostré šupiny vo sviežej zelenej farby. Podľa mnohých odborníkov patrí medzi prehistorické stromy, tým sa stal príkladom živej fosílie. Araukária andská (Araucaria araucana) je ihličnatý strom, ktorý je najodolnejší druh z čeľade araukáriovité (Araucariaceae). Nachádza sa v centrálnom Čile a na západe centrálnej Argentíny, je to vždyzelený strom, ktorý dorastá do výšky 40 metrov s priemerom kmeňa 2 metre. Araukária andská je národným stromom štátu Čile. Rastie v dobre zavlažovaných, mierne kyslých, vulkanických pôdach, no znesie takmer každý druh pôdy, ktorá je dobre zavlažovaná.