Vytvorte si trvalkový záhon

Trvalky sú rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Prečo? Ich premenlivosť je nezastúpiteľna. Vynikajú farebnosťou, vôňou a v neposlednej miere svojim habitusom a štruktúrou. Dajú sa využiť na každom stanovisku, či už na plnom slnku, v tieni, alebo v zamokrených častiach záhrady.

No azda najväčšou výhodou je ich trvácnosť na stanovišti v podobe hľúz, rizómov, alebo koreňových púčikov, preto ich nie je nutné každoročne vysadzať. Ich ujateľnosť je takmer stopercentná. Nevyžadujú nadmernú starostlivosť. Trvalky v dobe kvitnutia pravidelne zalievame v prípade nutnosti pohnojíme. Po odkvitnutí trvalky zrežeme a môžme sa tešiť, že nám vykvitnú opäť budúci rok. Pred samotnou výsadbou trvalkového záhona si musíme dôkladne premyslieť ako má záhon v budúcnosti vyzerať. Trvalky by sme mali kombinovať s rovnakými pestovateľskými nárokmi a odlišnou výškou, aby sme docielili dynamickosť. Pôsobivý efekt docielime, ak si vyberieme menej druhov, ktoré sa budú opakovať vo viacerých miestach v záhone. Preto sa treba držať pravidla menej je vždy viac. Z vybraných druhov volíme vždy 3 až 5 ks, aby trvalka vynikla. Záhony trvaliek sa vysadzajú na jar, najlepšie s predpestovaných jedincov, alebo na jeseň, kedy môžme do záhonov pridať aj cibuľoviny ako sú tulipány, narcisy alebo krokusy, ktoré nám zabezpečia jarný efekt kvitnutia. 

Prinášame Vám preto pár typov ako si vytvoriť trvalkový záhon, ktorý Vám skrášli záhradu a bude zároveň vysadený podľa určitých zásad. 

Tieňomilný trvalkový záhon vhodný do tieňa

Svetlomilný trvalkový záhon