Vertikálne záhrady

Novinkou v úprave zelene patrí systém vertikálnej záhrady, ktorý je obľúbeným prvkom nielen v interiérovej úprave zelene, ale aj v exteriéri. Na vertikálnej záhrade je možné pestovať rastliny na kolmej stene vďaka čomu ušetríme miesto v malých a úzkych priestoroch, prípadne tak vytvoríme prirodzenú bariéru, alebo nový dizajnový prvok.

Ako nosný systém sa používajú zhotovené konštrukciepriamo na mieru, prípadne už z dostupných zhotovených konštrukcií sozásobníkmi. V každom zásobníku je integrovaná nádržka s vodoua miesto pre rastliny čo uľahčí spôsob zakladania a následnústarostlivosť. Výber a účel vertikálnych stien je rozmanitý . Využíva sanajmä v interiéri  rodinných domov, bytoch, firemných, obchodnýchalebo vo verejných priestoroch. Na trhu je nespočetné množstvo vhodnýchizbových rastlín pre takýto typ pestovania. Vďaka pestrosti a farebnejškále je možné vytvoriť zosadby či úž rôznych obrazcov, alebo kvitnúcich foriem,ktoré dodajú interiérovým rastlinám nový uhol pohľadu.

Zaujímavým prvkom môže byť vertikálna záhrada  aj v exteriériči už ako dizajnový prvok, alebo praktický prvok  vo forme zábran naterasách a balkónoch. Najčastejšie používanými exteriérovými rastlinami súrôzne druhy popínavých drevín, papradí, okrasných  tráv prípadne machova rôznych druhov vytrvalých kvitnúcich rastlín. Ako dočasný  alebovariabilný dekoračný prvok môže byť vertikálna stena vysadená  sezónnymirastlinami ako sú najmä muškáty, bacopy, lobelky, petúnie a iné kvitnúcea popínavé rastliny, ktoré v relatívne v krátkom časte dokážuzaplniť vertikálnu stenu kvetmi a budú nám dekorovať obydlia až do prvýchmrazov.

Vertikálna stena môže byť vhodná takisto na pestovanieúžitkových rastlín ako sú bylinky, jahody, alebo iné drobné ovocie, ktoré majútendenciu vytvárať dekoračný previs no majú aj úžitkovú funkciu. Takýto typvertikálnej steny s úžitkovým charakterom môžeme umiestniťv blízkosti terasy, prípadne v záhrade či už priamo v úžitkovej,alebo okrasnej.