Ako si založiť skalku

Skalka je vyvýšená časť v záhrade, ktorá sa skladá z okrasných kameňov, zakrslých ihličnanov a kvitnúcich skalničiek. Najvhodnejším časom na jej 
zakladanie je práve jar, pokiaľ ste to nestihli na jeseň. Stačí dodržať
základné pravidlá a môžte sa pýšiť svojím výtvorom.

Práve preto Vám prinášame pár typov, ako si spestriť záhradu o takýto unikát, ktorý Vás poteší nielen na jar kvitnutím skalničiek, ale aj počas celého roka svojou rozmanitosťou. Najdôležitejšie je umiestnenie skalky, aby nebola pod vzrastlými drevinami, alebo príliš v tieni. Najlepšie je otvorené stanovisko, alebo v blízkosti terás. Ak máte možnosť aplikovať skalku na vyvýšené miesto, alebo nad múrik zjednoduší sa Vám jej zakladanie. Základom každej skalky je vyvýšená plocha so súborom okrasných kameňov. V mnohých skalkách je prítomosť vodného prvku veľmi výtaná, no nie je to pravidlo. Na výstavbu skalky môžte použiť nielen kamene, ale i iný materiál ako je mapráklad stará tehla, alebo betónové prefabrikáty,ktoré pripomínajú drevo, ktoré nájdete v našej ponuke tu. No základom každej skalky sú stálozelené, ihličnaté a zakrpatené dreviny, ktoré budú tvoriť stálu zložku počas celého vegetačného obdobia. Na záhradníckom trhu existuje množstvo rozmanitých tvarových a farebných foriem.

Previsnuté formy vhodé do skalky

Najžiadanejšou drevinou do skalky smrekovec opadavý, ktorý má previsnutý habitus (Larix decidua ´Pendula). smrekovec patrí medzi opadavé ihličnany, no práve na jar keď začína rašiť svetlozelenými ihličkami je veľmi atraktívny.  Do väčšej skalnej úpravy sa hodí céder (Cedrus deodara ´Pendula´ - zelené sfarbenie, alebo Cedrus atlantica ´Glauca Pendula´ - modré sfarbenie). Z listnatých druhov môžme spomenúť karaganu (Caragana arborescens ´Pendula´), ktorá je ozdobná nielen svojím previsnutým tvarom, ale aj žltým kvitnutím skoro na jar. Výrazné červené sfarbenie nám zabezpečia listnaté dreviny ako je napríklad buk (Fagus sylvatica ´Pendula´), ktorý existuje v mnohých výškových kategóriach, alebo japonský javor (Acer palmatum ´Dissectum Atropurpureum´). No medzi najkrajší jarný akcent patrí  "baburiatko" (Salix caprea ´pendula´).

Modrosfarbené ihličnany

Modrá farba je veľmi žiadaná v každej sadovníckej úprave. Medzi najznámejšie modrosfarbené kultivary vhodné do skalky patria najmä plazivé borievky (Juniperus horizontalis ´Ice Blue, Juniperus squamata ´Blue Star´). Do väčších úprav sú vhodné aj zakrpatené smreky (Picea pungens ´Glauca Globosa), jedľa ušlachtilá (Abies procera ´Glauca´).

Žltosfarbené ihličnany

Tak ako modré odtiene ihličia spestria záhradu, tak aj žltosfarbené ihličnany sú cenené pre svoju výraznú farbu. Najčastejšie používanými sú tuja východná ( Thuja orientalis ´Nana aure´), ktorá patrí medzi nižšie ihličnany, ako aj plazivé formi borievok a borovíc (Pinus mugo ´Winter Gold´).

Zelené ihličnany

Najčastejšie sa vyskytujúca drevina vhodná do skalky je smrek pichľavý (Picea glauca ´Conica´), ktorý je nenáročný s pravidelným habitusom. Kompaktným tvarom vynikajú najmä zakrpatené borovice (Pinus mugo ´Mops´), alebo smrek obyčajný (Picea abies ´Nidiformis´), cypruštek tupolistý ( Chamaecyparis obtusa ´Nana Gracilis´) a mnoho ďalších. 

Vždyzelené dreviny

Zo stálozelených drevín je obmedzený výber drevín keďže veäčšina vyžaduje tieň až polotien. Najčastejšie sa používajú azalky nízkeho vzrastu, ktoré bohato kvitnú najmä na jar.