Ako si upraviť predzáhradku

Predzáhradka je pomenovanie vstupnej časti pred domom. Pri väčšine prípadov sa jedná o malý priestor, ktorý púta najväčšiu pozornosť a tvorí s prednou časťou domu jeden celok. Jej výzor poukazuje nato, aký máte vkus, ako veľmi ste originálny či, naopak konzervatívny, ale aj poriadkumilovný a pracovitý.

Štýl predzáhradky by mal byť v súlade so vzhľadom domu aj charakterom okolia. Samozrejme, inak bude vyzerať predzáhradka v novej mestskej zástavbe rodinných domov, inak ako súčasť vidieckej uličnej zástavby. 

Úspech tejto malej záhradnej kompozície sa skrýva v jednoduchom a jasnom štýle, v harmónii použitých prvkov a daného miesta. Napríklad malý priestor pozdvihnete, ak v ňom použijete len niekoľko predmetov, ale vo väčšom meradle. 

Do predzáhradky sú najlepšou voľbou menšie dreviny a druhy, ktoré dobre znášajú tvarovanie. Aby však výsadba nepôsobila príliš stroho a fádne, je dobré použiť v kompozícii aj trvalky a okrasné trávy. Voľte druhy, ktoré sú dlhodobo dekoratívne. Pri ich výbere sa riaďte najmä podľa listov – tie totiž zdobia rastliny dlhšie ako kvety. 

Predzáhradka s ostrovčekom

Plochy na výsadbu sú tvorené ostrovčekmi v rozsiahlej dražbe. Predná časť záhrady je rozsiahlejšia. Použili sme ako dominantnú rastlinu céder (Cedrus deodara ´Pendula´). Táto skvostná rastlina vyzdvihuje celkový ráz mohutného rodinného domu. Pri takýchto priestoroch je dobré využiť veľké a výrazné rastliny samostatne. 
Ostatné časti výsadby nie sú výrazné veľkosťou a dominantnosťou. Najčastejšie sú to zmiešané skupiny drevín a bylín.  Vhodné je použiť zakrpatené a vrúbľované formy koniferov s doplnením trvaliek, listnatých a kvitnúcich drevín.

Predzáhradka nižšieho vzrastu

Priestor kde sa predzahrádka nachádza je firma v Partizánskom . Hlavný bod záhrady tvorí céder (Cedrus atlantica ´Glauca pendula´). Patrí medzi cedre nižšieho vzrastu. Ako doplnkové rastliny sú tu použité Thuja occidentalis ´Danica´Juniperus squamata ´Blue Star´Spiraea japonica ´Little princess´ a Berberis Thunbergi ´Nana´. Ako mulčovací materiál je použitý kameň a to vo viacerých druhoch. Najvýraznejším z nich je kamenná štiepka, ktorá sa stáva čaraz populárnejšou. 

Predzáhradka s relatívne malým priestorom

Jedná sa o relatívne malý priestor kde nie je možné vysadiť príliš veľké rastliny, aby neprekážali výhľadu z predných okien rodinného domu. Medzi oknami je situovaná tvarovaná drevina do špirály (Thuja occidentalis ´Smaragd´), vedľa nej sa nachádza céder nízkeho vzrastu. Tieto dve rastliny tvoria centrálny priestor. Kompozícia je doplnená o dreviny s výrazným sfarbením, ktoré má cypruštek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera ´Filifera Aure´). Modré sfarbenie je zastúpené smrekom (Picea glauca ´Globosa´KM). Efekt kvitnutia dodá rhododendron, ktorý je situovaný pri vchode, aby vynikli jeho kvety. Pri rhododendrone sú vysadené vresy, ktoré ho dopĺňajú. Na ploche nechýba levanduľa, ktorá udržuje efekt kvitnutia počas celého vegetačného obdobia. Na riešenej ploche sa nachádza nevzhľadná plynová búdka, ktorú sme zakryli kosodrevinou (Pinus mugo) a okrasnou tráv