Tvarovanie drevín v záhrade

Dreviny či už listnaté, alebo ihličnaté rastú a tým aj priberajú na svojej veľkosti a predovšetkým hmote. Po niekoľkých rokoch vegetačného rastu je nutné dreviny zmladiť, očistiť a tým im predĺžiť ich životnosť v záhrade. Aby kry vyzerali po celý rok dobre, musia sa pravidelne strihať. Samozrejme, nezabúda sa ani na pravidelnú zálievku a výživu. 

Ak máte kry v kontajneroch, musíte v chladnom období pamätať na to, aby substrát nevyschol, pretože listnaté i ihličnaté dreviny odparujú i v tomto období vodu cez listy a ihličie. Je potrebné ich chrániť pred suchým vetrom a vybrať im chránené miesto. Polievať by sa malo výhradne vlažnou vodou. Aby korene počas teplejších zimných dní prudko nerástli a nepoškodili sa v období mrazov, nevystavujte ich intenzívnemu slnečnému žiareniu. Chráňte ich tkaninou alebo fóliou.

Starostlivosť o živý plot

Ak ste sa rozhodli založiť vo svojej záhrade živý plot, môžete si vybrať medzi vysokými a nízkymi ihličnatými, vždyzelenými a opadavými, alebo aj kvitnúcimi druhmi drevín. To však ani zďaleka nie je všetko, čo živý plot potrebuje a čo by ste mali o ňom vedieť. Vhodne navrhnuté živé ploty môžu zmeniť záhradu na nepoznanie. Okrem toho, že sú dekoratívne, dokážu zaujímavo oddeliť priestory alebo ohraničiť pozemok a chránia naše súkromie pred nežiaducimi pohľadmi. Zároveň prispievajú aj k zlepšeniu životného prostredia v záhrade – živý plot dokáže absorbovať prachové častice, zvyšuje vzdušnú vlhkosť a čiastočne pôsobí aj ako protihluková bariéra.

Výška dreviny:

  • 30 - 40 cm - 4 - 5 rastlín na meter
  • 40 - 60 cm - 3 - 4 rastliny na meter
  • 60 - 80 cm - 2 - 3 rastliny na meter
  • 80 - 100 cm - 2 - 3 rastliny na meter
  • 100 - 150 cm - 1 - 2 rastliny na meter
  • 150 - 200 cm - 1 - 2 rastliny na meter

Pre vzdialenosti je dôležitá výška a rozvetvenie. Bežne sa sadí 1 - 2 ks na meter u listnatých, 2 - 3 u ihličnatých drevín. Ak ich vysádzate príliš nahusto, hrozí nebezpečenstvo , že budú mať nedostatok svetla a začnú opadávať.

Strihanie živého plota

Ideálny čas na strihanie plotov je začiatok jari alebo jeseň. Na začiatku jari sa robí radikálny rez. Potom je plot po dvoch týždňoch opäť zelený, pretože je práve obdobie najsilnejšej tvorby nových výhonkov. U tých, ktoré sú aj v zime zelené, sa strihá iba do takej miery, aby nevznikli v plote prázdne miesta. Obdobie rastu je totiž na konci a celú zimu by ste sa museli pozerať na chudobne olistený plot. Tie, ktoré zhadzujú v zime listy, sa môžu strihať tiež v zime. Spravidla stačí jeden rez v roku, platí však, čím častejšie sa strihá, tým hustejší je plot. Preto sa vyplatí strihať čerstvo zasadené ploty dvakrát ročne - v lete (koncom augusta) a vo februári, tesne pred obdobím vegetácie.