Vytvorte si trvalkový záhon

Pripravujeme pre Vás


 

Trvalky sú rastliny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhrade. Prečo? Ich premenlivosť je nezastúpiteľna. Vynikajú farebnosťou, vôňou a v neposlednej miere svojim habitusom a štruktúrou. Dajú sa využiť na každom stanovisku, či už na plnom slnku, v tieni, alebo v zamokrených častiach záhrady.

  • No azda najväčšou výhodou je ich trvácnosť na stanovišti v podobe hľúz, rizómov, alebo koreňových púčikov, preto ich nie je nutné každoročne vysadzať. Ich ujateľnosť je takmer stopercentná. Nevyžadujú nadmernú starostlivosť. Trvalky v dobe kvitnutia pravidelne zalievame v prípade nutnosti pohnojíme. Po odkvitnutí trvalky zrežeme a môžme sa tešiť, že nám vykvitnú opäť budúci rok. Pred samotnou výsadbou trvalkového záhona si musíme dôkladne premyslieť ako má záhon v budúcnosti vyzerať. Trvalky by sme mali kombinovať s rovnakými pestovateľskými nárokmi a odlišnou výškou, aby sme docielili dynamickosť. Pôsobivý efekt docielime, ak si vyberieme menej druhov, ktoré sa budú opakovať vo viacerých miestach v záhone. Preto sa treba držať pravidla menej je vždy viac. Z vybraných druhov volíme vždy 3 až 5 ks, aby trvalka vynikla. Záhony trvaliek sa vysadzajú na jar, najlepšie s predpestovaných jedincov, alebo na jeseň, kedy môžme do záhonov pridať aj cibuľoviny ako sú tulipány, narcisy alebo krokusy, ktoré nám zabezpečia jarný efekt kvitnutia. 

  • Prinášame Vám preto pár typov ako si vytvoriť trvalkový záhon, ktorý Vám skrášli záhradu a bude zároveň vysadený podľa určitých zásad. 

  • Tieňomilný trvalkový záhon vhodný do tieňa

 
  • Svetlomilný trvalkový záhon